Lista A-Z - Wyszukiwarka Tytułów Czasopism


Szukaj w Dolnośląskiej Bibliotece Cyfrowej

Literatura do przedmiotu

A- A A+


Pamięć i duma z polskiego wkładu w rozwój elektryki

Pamięć i duma z polskiego wkładu w rozwój elektryki. 2015-12-02 07:23.

Plakat 11Jednym z celów statutowych Stowarzyszenia Elektryków Polskich jest uchronienie od zapomnienia, przypominanie i duma z dokonań polskich pionierów elektryki.

Te cele przyświecają członkowi SEP profesorowi Jerzemu Hickiewiczowi, wieloletniemu wykładowcy Politechniki Opolskiej, który swoimi referatami i artykułami oraz monografiami popularyzuje historię polskiej elektryki i jej przedstawicieli. Temu też było poświęcone spotkanie pod tytułem: "Roman Dzieślewski. Pierwszy polski profesor elektrotechniki i Jego współpracownicy", które odbyło się 26 listopada w czytelni Biblioteki Głównej. Prof. Hickiewicz, posiłkując się krótkim filmem oraz prezentacją barwnie przedstawił losy i poczynania profesorów elektrotechniki. Poczynając od pioniera Romana Dzieślewskiego, poprzez jego wychowanków i współpracowników, jak: Stanisław Fryze, Aleksander Rother, Ignacy Mościcki, Kazimierz Idaszewski, Gabriel Sokolnicki czy Kazimierz Drewnowski, prof. Hickiewicz nakreślił barwną historię rozwoju polskiej nauki elektrotechnicznej i rozwoju przemysłu elektrotechnicznego.

To cenne spotkanie z prof. Hickiewiczem było uhonorowaniem pamięci naszych pierwszych elektrotechników, ukazując jednocześnie, jak wielki wkład mieli oni w rozwój polskiego szkolnictwa wyższego w czasie zaborów.