Lista A-Z - Wyszukiwarka Tytułów Czasopism

Szukaj w Dolnośląskiej Bibliotece Cyfrowej


Literatura do przedmiotu

A- A A+


Odkrycie poprzez portret

Odkrycie poprzez portret. 2018-01-26 11:31.

album2Czym jest portret fotograficzny? Zdjęciem przedstawiającym twarz jakiejś osoby? "Wydaje mi się, że portret jest taką najbardziej intymną formą sztuki, ponieważ odkrywamy drugiego człowieka (...)" - te słowa Wioletty Ernst, autorki wystawy "Portret fotograficzny - odkrycie",  odzwierciedlają, w jaki sposób uwiecznia twarze na zdjęciach. Nie chodzi tylko o przedstawienie czyjegoś wizerunku, ale o odkrycie jego historii, emocji i nastroju.

Wiola Ernst jest naszą koleżanką, od dziesięciu lat pracuje w Oddziale Gromadzenia Zbiorów w Bibliotece Głównej. Jest absolwentką filologii polskiej, którą ukończyła na Uniwersytecie Opolskim, obecnie doktoryzuje się z kulturoznawstwa. Fotografia stała się jej pasją, gdy kilka lat temu kupiła sobie profesjonalny aparat. Najbardziej lubi kierować swój obiektyw w stronę ludzi; to ludzka zmienność, indywidualność ją pociąga, gdyż każdy portret jest czymś wyjątkowym, unikatowym, nigdy się nie powtarza. Tym zamiłowaniem podzieliła się wystawiając swoje prace w galerii "Błędne Koło". Otwarcie wystawy, które miało miejsce 24 stycznia, poprowadził dr hab. inż. architekt Mirosław Bogdan.

Wśród wielu gości obecna była m.in. rodzina, przyjaciele, koleżanki z pracy i ze studiów - w tym gronie dało się rozpoznać twarze portretowanych osób. Dzięki tej konfrontacji można było "na żywo" dostrzec niepowtarzalność chwili, w której było zrobione zdjęcie. Spotkanie emocji, światła i sytuacji oraz zaufanie modela do fotografa gwarantuje wspomnianą przez autorkę intymność portretu.

Gorąco zachęcamy do zwiedzenia wystawy, którą można podziwiać w przeciągu najbliższego miesiąca w Galerii Edukacyjnej Katedry Architektury i Urbanistyki "Błędne Koło", Wydział Budownictwa i Architektury (Politechnika Opolska), ul. Katowicka 48.

https://www.youtube.com/watch?v=GzKDsoc2Xkg&feature=youtu.be autor Michał Dziechciński