Lista A-Z - Wyszukiwarka Tytułów Czasopism

Szukaj w Dolnośląskiej Bibliotece Cyfrowej


Literatura do przedmiotu

A- A A+


Pierre de Coubertin - inicjator i organizator nowożytnych igrzysk olimpijskich 1863-1937, 9.02.2018

Pierre de Coubertin - inicjator i organizator nowożytnych igrzysk olimpijskich 1863-1937, 9.02.2018. 2018-02-09 12:39.

Pierre de Coubertin – inicjator i organizator nowożytnych igrzysk olimpijskich 1863-1937

„Patrzeć daleko, mówić otwarcie i działać zdecydowanie”

Z okazji odbywających się w dniach 9-25 lutego 2018 r. XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w południowokoreańskim Pjongczangu, Biblioteka Główna Politechniki Opolskiej serdecznie zaprasza do odwiedzenia wystawy pt.: Pierre de Coubertin – inicjator i organizator nowożytnych igrzysk olimpijskich 1863-1937, przedstawiającej sylwetkę tego francuskiego barona, wielkiego pedagoga, wybitnego historyka, wskrzesiciela międzynarodowej sportowej rywalizacji, autora wielu prac poświęconych pedagogice sportowej i olimpizmowi.

Pragniemy przybliżyć sylwetkę P. de Coubertina, który uważał sport nie tylko za środek hartowania ciała, ale przede wszystkim za uniwersalną metodę wychowania współczesnego człowieka w duchu pokoju. P. de Coubertin tworząc ideę nowożytnego ruchu olimpijskiego pragnął, aby rozgrywane podczas ich trwania zawody były przykładem tolerancji i równości, aby poprzez rywalizację na boisku umacniały się pokojowe więzi między narodami. Przesłanie to nie traci na aktualności również w dzisiejszych, niespokojnych czasach.

Prezentację tworzy 6 plansz z fotografiami ilustrującymi życie i działalność P. de Coubertina, urozmaiconych fragmentami tekstów Pisarza.

Wystawę obejrzeć można w budynku Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii na terenie hali sportowej, w holu między parterem a pierwszym piętrem (ul. Prószkowska 76, budynek nr 9).

Ekspozycję przygotowała Ewa Żelawska